Тарҷумаи ҳол

САИДЗОДА ЗОҲИР ОЗОД
Сафири Фавқулодда ва Мухтори
Ҷумҳурии Тоҷикистон

http://tajikembassychina.org/wp-content/uploads/2020/09/SAIDZODAZOHIROZOD.jpg

23 декабри соли 1957 дар Ҷумҳурии Тоҷикистон таваллуд шудааст, тоҷик, маълумоташ олӣ, Донишгоҳи давлатии ш. Кулоб, Донишгоҳи сиёсӣ – иҷтимоии       Урали Федератсияи Россия

фаъолияти меҳнатӣ:1980-1996 Омузгори Мактаби таҳсилоти миёнаи умумӣХизмат дар Қӯшунҳои ҳарбии Итифоқи Советӣ, дар ташкилотҳои комсомоливу   ҳизбӣ кор кардааст.

Дар Вазорати корҳои хориҷӣ аз соли 1996 фаъолият дорад.

 

ФАЪОЛИЯТИ МЕҲНАТӢ:

  • Солҳои 1996-1998 –  котиби дуюми Раёсати таҳлил ва тадқиқоти стратегии Вазорати корҳои хориҷии Ҷумҳурии Тоҷикистон, ш.Душанбе;
  • Солҳои 1998-2000 – котиби якуми Раёсати Иттиҳоди Давлатҳои Мустақили Вазорати корҳои хориҷии Ҷумҳурии Тоҷикистон, ш.Душанбе;
  • Солҳои 2000-2002 – сардори Раёсати Иттиҳоди Давлатҳои Мустақили Вазорати корҳои хориҷии Ҷумҳурии Тоҷикистон, ш.Душанбе;
  • Солҳои 2002-2008 – мушовири Сафорати Ҷумҳурии Тоҷикистон дар Федератсияи Россия, ш.Москва;
  • Солҳои 2008-2009 – муовини сардори Раёсати Иттиҳоди Давлатҳои Мустақили Вазорати корҳои хориҷии Ҷумҳурии Тоҷикистон, ш.Душанбе;
  • 19.01.2009-25.07.2012 – сардори Раёсати Иттиҳоди Давлатҳои Мустақили Вазорати корҳои хориҷии Ҷумҳурии Тоҷикистон, ш.Душанбе;
  • 25.07.2012-03.01.2013 – мушовири Сафорати Ҷумҳурии Тоҷикистон дар Ҷумҳурии Озарбойҷон, ш.Боку;
  • 03.01.2013-07.08.2017 – Сафири Фавқулодда ва Мухтори Ҷумҳурии Тоҷикистон дар Ҷумҳурии Озарбойҷон, ш.Боку;
  • 05.12.2017-31.08.2020 – Муовини вазири корҳои хориҷии Ҷумҳурии Тоҷикистон, ш.Душанбе;
  • 31.08.2020 – Сафири Фавқулодда ва Мухтори Ҷумҳурии Тоҷикистон дар Ҷумҳурии Мардумии Чин.

Рутбаи дипломатии: Фиристодаи Фавқулода ва Мухтори дараҷаи 2 дорад.

Оиладор, соҳиби 3 фарзанд.

 

 Saidzoda Zohir Ozod
 Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Tajikistan to the People’s Republic of China

http://tajikembassychina.org/wp-content/uploads/2020/09/SAIDZODAZOHIROZOD.jpg   Date of birth: 23 December 1957;

   Place of Birth: Republic of Tajikistan;

   Nationality: Tajik

Graduated from Kulyab State Pedagogical Institute and the Urals Socio-Political Institute of the Russian Federation.

Diplomatic rank- Extraordinary and Plenipotentiary Envoy Second Class

Professional background: 1980-1996: Teacher of secondary school, the armed forces of the USSR, worked at the Komsomol and party institutions;

 Since 1996 has worked at the Ministry of Foreign Affairs

1996-1998 – Second Secretary of Department of the Commonwealth of Independence States, Dushanbe;

1998-2000 – First Secretary of Department of the Commonwealth of Independence States, Dushanbe;

2000-2002 – Head of Department of the Commonwealth of Independence States, Dushanbe;

2002-2008 – Advisor of Embassy of the Republic of Tajikistan to Russian Federation, Moscow;

2008-2009 – Deputy Head of Department of the Commonwealth of Independence States, Dushanbe;

19.01.2009-25.07.2012 – Head of Department of the Commonwealth of Independence States, Dushanbe;

25.07.2012-03.01.2013 – Advisor of Embassy of the Republic of Tajikistan to the Republic of Azerbaijan, Baku;

03.01.2013-07.08.2017 – Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Tajikistan to the Republic of Azerbaijan, Baku;

05.12.2017 -31.08.2020 – Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan, Dushanbe;

31.08.2020 – Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Tajikistan to the People’s Republic of China.

Married, has three children.